EFT sonuçları bir “çabuk onarım”dan nasıl farklılık gösterir?

“Çabuk onarım” sınıflandırması genelde olumsuz bir anlam tasır ve genellikle çıgırtkanların ve dolandırıcıların süpheli iyilestirme tekniklerini nitelendirmek için kullanılır. Terim, “üçkagıtçı” terimi ile bir arada düsünülür ve kullanıldıgında genellikle süphe ve tedbir düsüncelerini dogurur. EFT, genelde olumsuz algılanan “çabuk onarım” tanımlamasını hak etmeden sayısız duygusal ve fiziksel rahatsızlıktan hızlı bir kurtulus saglar. Bu, kurstaki vaka hikayelerinde ve birinci elden bunu deneyimleyen ögrenciler için zaten asikardır. Aynı fikri olumsuz bir ima olmadan etkili bir sekilde iletmek için “çabuk onarım” yerine hızlı kurtulus teriminikullanmaktayım.

Önemli bir not: Tarih boyunca çesitli iyilestirme teknikleri, rahatsızlık için gerçek çare bulunana kadar genellikle yavas ve etkisiz olmustur. Gerçek çare bulundugunda her sey degisir ve eski yöntemler geçmisin kalıntıları haline gelir. Çocuk felci buna tipik bir örnektir. Salk Asısı bulunana kadar, Poliomyelit tedavi edilemez olarak düsünülmekteydi ve bu hastalıktan ötürü acı çeken kimselere yardım etmek üzere tüm ilaç tedavileri ve hatta yapay çelik ciger dahi kullanılmıstı. Elbetteki çok fazla faydaları olmamıstır. Sadece rahatsızlıgı bir parça kolaylastırmıs ve hastalıgın neden oldugu uzun vadeli bazı hasarları sınırlandırmıslardır. Hepsi bu kadar. Ve ardından Salk Asısı geldi. Çocuk felcini tedavi etmede bütün modası geçmis, etkisiz girisimleri ortadan kaldırmıs ve bunların yerine gerçek bir çare getirmistir. Aslında, negatif yan anlam olmadan o da bir “çabuk onarım”dı. Çocuk felcinin yok edilisi, etkisiz yöntemlerin yerlerini nasıl gerçek tedavilere bıraktıgı örneklerinden sadece birisidir. Örnegin, penisilin solunum hastalıklarından bel sogukluguna kadar bir çok hastalık için anında tedavi saglayan bir baska mucizevi “çabuk onarma” ilacıdır. Bu örnekler elbette sürer gider, önemli olan nokta bu tekniklerin duygusal saglık lehine etkisiz olan diger tüm yöntemlerin yerini aldıgıdır. Çok güç gözüken duygusal sorunlarda hızlı iyilesme saglamaları bu teknikerin gerçek iyilestirici olduklarını gösteren etkili delillerdir. Çok az etkiyi neredeyse sonsuz kadar uzun zamanda saglasalardı, onlarda diger sözde teknikler gibi geçmise gömülürlerdir. Ancak degiller. Hedefi tam ortadan vurdular ve gerçek bir çare olduklarını gösterdiler. Hızlı, kolay ve kalıcı bir biçimde. Devam eder mi? Bu soru genellikle yukarıdaki “hızlı onarım” sorusuna eslik eder.Buna ragmen, bu kadar hızlı bir sekilde rahatlatılan bir sorun geçici olmalıdır “mantıgı” hakimdir. En azından bir çok insanın zihnindeki devam etme sonuçlarının üretilmesi zaman alacaktır. Bu sekilde degildir.

EFT’nin sonuçları genellikle kalıcıdır. Bu kurstaki vaka hikayeleri, sorun birkaç dakika içerisinde rahatlatılmıs olsa da uzun süreli sonuçlara sahip olan insanlarla doludur. Bu, EFT’nin sorunun gerçek nedenini belirlediginin bir kanıtıdır. Aksi takdirde, iyilestirme çok uzun sürmezdi. Bununla birlikte, EFT’nin herkeste ise yaramadıgını lütfen hatırlayınız. Bazı sorunlar tekrar meydana gelebilir ve buna genellikle daha sonra tekrar ortaya çıkan asıl sorunun farklı bakıs açıları tarafından neden olunur. Deneyimli EFT ögrencisi bunu fark edecek ve bu yeni bakıs açısı için sadece Temel Reçeteyi tekrar uygulayacaktır. Deneyimli ögrenci ayrıca sorunu belirli olaylara bölecek ve temelinde yatan bu nedenlere EFT uygulayacaktır. Zamanla, bütün bakıs açıları ve belirli olaylar belirlendikten sonra, sorun genellikle tamamen yok olur ve bir daha ortaya çıkmaz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :eft nedir - eft eğitimi - eft - eft (duygusal özgürleşme teknikleri) -

Yorumlar